Meslek Seçmek Hayat Biçimi Seçmektir

Meslek seçmek, hayat biçimi seçmektir.

Meslek seçmek, hayatının üçte birini geçireceğin çalışma ortamını seçmektir.

Meslek seçmek, seni mutlu edecek veya etmeyecek yaşamı seçmektir.

Meslek seçimi, huzurlu veya huzursuz bir sabaha uyanmayı seçmektir.

Meslek seçimi, bazen eşinle tanışacağın ortamı seçmektir.

Meslek seçimi, kazancını, sosyal statünü ve topluma katacağın değeri seçmektir.

Meslek seçimine bu açıdan bakabilirsek ne kadar önemli olduğunu daha net anlayabiliriz.

Ancak gelin görün ki, çoğu insan seçtiği mesleğin bu kadar derin manalar ifade ettiğini fark etmeden, çok amatörce ve yanlış yöntemlerle meslek seçimi yaparak geleceğe hazırlanıyor. Bunun en büyük suçlusu tabi ki de otorite konumundaki Milli Eğitimin (!) yanlış ve eksik uygulamaları.

Amatörce yapılan meslek seçim sürecinin bedelini çok ağır ödeyen bir ülkede yaşadığımız gerçeğini bir türlü göremiyoruz. Çoğu insan kişiliğine uygun işlerde çalışmadığı için aşkla şevkle işine sarılamıyor. İşinde ve özel hayatında mutlu olamıyor.

Her insanın kendisine has bir potansiyeli var ve bu potansiyelin bir şekilde performansa dönüşerek o insanı daha mutlu birine dönüştürmesi gerekiyor. Ancak potansiyelle performans arasında çok ciddi parazitler var. Bu parazitlerin en büyüğünü maalesef eğitim sistemimiz ve aile kültürümüz üretiyor.

Ebeveynler, çocuklarını yara bandı olarak kullanıp, olmak isteyipte olamadıkları insanlara dönüştürmeye çalışıyorlar. Örneğin, keşke inşaat mühendisi olsaydım diyerek geçmişten pişmanlık duyan bir ebeveyn, potansiyelini keşfetmeden çocuğunu inşaat mühendisi olması için yanlış yönlendirebiliyor.

Eğitim sistemi, sözüm ona adil bir yarış oluşturacağım diyerek hiçbir faydası olmayan sınav süzgecinden geçirdiği gençleri, kişiliklerine uygun olan ve mutlu olabilecekleri mesleklerle değil de aldıkları puanlara göre kazanabildikleri mesleklerle buluşturabiliyor.

Uzun yıllar eğitim aldıktan ve birçok sınavdan geçtikten sonra tercih ettiğimiz ve okuluna gittiğimiz meslekleri, mezuniyet sonrasında yapıp yapmayacağımızı, o mesleğin kişilik yapımıza uygun olup olmadığını, bizi mutlu edip etmeyeceğini düşünmeden seçim yapıyoruz/yaptırılıyoruz.

Geldiğimiz noktada çevremize şöyle bir bakarsak ve eldeki bazı sayısal verileri incelersek, ülkemizdeki iş gücünün %60-70’nin okuduğu alanın dışında çalışan mutsuz insanlarla dolu olduğunu hemen fark edebiliriz. Ve bu durumun müthiş bir insan kaynağı ve zaman israfı olduğu gerçeğini de anlayabiliriz.

Tekrar etmek isterim ki, meslek seçimi hayat biçimi seçmektir ve böylesi önemli bir seçimi şansa ve aptalca uygulamalara bırakmamamız gerekir.

Eğer büyük resmin farkındaysanız ve meslek seçimi konusunda berbat bir sistemin içinde olduğunuz gerçeğini kavradıysanız, size ve çocuklarınıza yanlış rehberlik yapan süreci sorgulamanızı tavsiye ederim.

Diploma şantajı ile herkesi etrafında tutmaya çalışan bu berbat eğitim sisteminden ciddi bir fayda göreceğinizi zannediyorsunuz büyük bir yanılgı içerisindesiniz diyebilirim. Size eğitim kurumlarından ümidinizi kesin diyecek durumda değilim. Sadece bu kadar teslimiyetçi olmayın demek istiyorum.

Çocuklarınızı doğru mesleklere yönlendirmeye, “çocuğumu ne kadar tanıyorum ve çocuğum gibi birinin yapabileceği meslekler nelerdir” sorularına cevaplar arayarak başlayabilirsiniz. Bu sorulara profesyonel cevaplar veren kitapları okuyabilir, youtube’da yayımlanmış videoları inceleyebilir ve bu alanda kendini yetiştirmiş kariyer danışmanları ile açılan boşluğu doldurmaya çalışabilirsiniz. 

Bunların hiçbirini yapacak durumda değilim diyorsanız, discakademi.com veya benegotest.com adreslerinden çocuğunuza meslek seçim testi yaptırabilirsiniz.

Her şeyi okullardan ve devletten bekleme tembelliğine ve teslimiyetçiliğine lütfen bir son verelim.

Çocuklarımızı hiçbir faydası olmayan sınavlarla tutturdukları yanlış mesleklere değil, potansiyellerini hayata yansıtabilecekleri ve mutlu olabilecekleri doğru mesleklere yönlendirebilmemiz ümidiyle…

ÇOCUĞUNUZU TELEF ETMEYİN, DİNLEYİN BU ADAMI

Bunları da inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir